Historie

Horolezecký oddíl Sokol Brno 1 je pokračovatelem HO Zbrojovka Brno a má tedy dlouholetou tradici. Členové oddílu patřili ke špičce československého a posléze českého lezení, jak ve skalních terénech, tak i v horách a velehorách.

Vybudování lezecké stěny v roce 2002 našim členům umožnilo zbývat se závodním lezením. V disciplínách – lezení na obtížnost a bouldering dosáhli naši členové významných úspěchů v juniorských i seniorských kategoriích nejen v Českém poháru, ale i v Evropském a na ME a MS.

Nezávodící část členů našeho oddílu uskutečňovala zajímavé projekty v horách celého světa. Ke zlepšení jejich lezeckých dovedností napomáhá i možnost tréninku na umělé stěně.

Každoročně se organizuje několik výjezdů do skalních oblastí nejen v České republice, ale i do Vysokých Tater, Alp či Dolomit a dalších oblastí.

V našem horolezeckém oddíle funguje už od roku 2004 kroužek lezení pro děti a mládež. V rámci kroužku mají děti možnost se naučit základům lezení na obtížnost, boulderingu i lezení na rychlost. Vybraní jedinci pak provozují sportovní lezení závodně, na oblastní nebo celorepublikové i mezinárodní úrovni. Tréninky dětí a mládeže probíhají ve skupinkách podle věku a výkonnosti v tělocvičně a na lezecké stěně.

Pro milovníky historie – odkaz na předchozí stránky HO Sokol Brno 1, popř. pak Rajče

Dětský oddíl Rocky Monkeys Sokol Brno 1 vznikl v roce 2004.

Díky svým  nejstarším dětem Veronice a Romanovi  ho založila Veronika Šteflová. Domovskou stěnou od začátku byla stěna Rajče, ale jezdilo se i  na skály. 

Během pár měsíců měl oddíl už čtyři instruktory a cca 20 dětí (HO Sokol Brno 1). Jako první z dalších instruktorů přišla Hanka Cídlová. Pak se přidali Mirek Hron a Andrzej Kurowski. Oddíl se zaměřoval na rekreační lezení. 

Od roku 2007 se pořádají letní soustředění. Za ty roky jsme vystřídali několik oblastí např. Ostrov nebo Bedkowskou dolinu v Polsku. Ale byli i výjezdy do lezeckých oblastí Slovinska, Francie, Rakouska, Itálie atd.

Historie závodění začíná v roce 2005,  kdy na lezení přišla tehdy  devítiletá  Andrejka Pavlincová a donesla hrdě ukázat medaili. Jela s rodiči na závody do Olomouce a byla druhá. A jak je dětem vlastní, i ostatní chtěli medaili. A tak jsme s dětmi, které měly zájem závodit, začali jezdit na závody. Děti byly šikovné, závodění je bavilo a začínali sbírat medaile. V té době vzniklo i první tričko Rocky Monkeys Sokol Brno 1. 

V roce 2008 po odchodu Veroniky Šteflové na mateřskou dovolenou oddíl převzala Hana Cídlová. Díky Hance začala od roku 2009 tradice oddílových závodů O perníkovou chaloupku. Po Hance  vedení v oddíle převzal Andrzej Kurowski.

V současné době se o vedení dětského oddílu stará tým trenérů – Simona Rajfová, Kateřina Růžičková, Jana Petřeková, Silvie Rajfová, Veronika Šteflová a Lucie Rajfová.

V oddíle začínala řada dobrých závodníků, kteří jej reprezentovali u nás i v zahraničí:

Silvie Rajfová, Lucie Rajfová, Andrea Pavlincová, Eliška Vlčková, Kateřina Zachrdlová, Michal Petřek, Veronika Šimková, Sabina Večeřová, Matěj Burian, Ondřej Bína, Lucie Petrová, Michaela Smetanová, Tereza Širůčková, Eliška Hobzová, Jana Ondřejová, Jáchym Cink, Sabina Skoupá, Anna Ludmila Hrbáčová, Simona Prokešová, Lenka Toužínová a další.

Veronika Šteflová
V roce 2003 jsem se přestěhovala z Karlových Varů do Brna, v té době jsem už lezla po skalách a chtěla jsem v lezení pokračovat i v Brně. A tak jsem se dostala do HO Sokol Brno 1. S tímto oddílem jsem byla nejen na skalách, ale každý rok v zimě jsme jezdili do Vysokých Tater.

Mé nejstarší děti se mnou od mala jezdily po skalách, ale jak rostly, nebavilo je jezdit s dospělými, chtěly kamarády. A tak jsem jim chtěla najít kamarády do skal a založila pod HO Sokol dětský oddíl. Na první schůzku přišlo osm dětí. Ale ze začátku se stávalo, že přišlo jedno dítě. Jedním z dětí, které chodilo od prvních hodin byl osmiletý Michal Petřek a stávalo se, že měl hodinu sám pro sebe. Bylo hodně lidí, kteří dětskému oddílu z počátku nevěřili. Dětí ale začalo časem přibývat. Během té doby díky dětem začalo lézt i hodně rodičů. Dalším zlomovým bodem v oddíle bylo, když přišla Andrejka. Bylo jí osm let, malá neposedná blondýnka, která od první hodiny visela v převisu za jednu ruku  a pro ostatní děti se stala tahounem, kterému se chtěli vyrovnat. Když Andrejka donesla svou první medaili, otevřela tím v oddíle novou cestu. Tu závodní. Od té doby se věnujeme závodnímu lezení. Dneska děti, kvůli kterým oddíl vznikl a které se mnou byly v jeho krásných začátcích, jsou již dospělé, ale je stále hodně dětí, které jdou v jejich stopách a píšou dál historii oddílu.

Andy Pavlincová
Začala jsem chodit do oddílu v 8 letech, s děckama jsme byli super parta a užili si jak plno srandy, tak i parádní lezení a výlety. Po roce v oddíle jsem začala hned závodit a úspěšně byla vždy na bedně. Na oddíl vzpomínám do teď. Krásné dětství!